Deník

Čtvrtý semestr na FI MU

17. června 2017 v 20:48 | Krejdom
Další tříměsíční prázdniny! Volejte sláva a tři měsíce se radujte. :)
Ano je to tu, úspěšně jsem zakončila čtvrtý semestr na Fakultě informatiky a již tradičně sepisuji dojmy, ale i užitečné tipy a triky, jak zvládout předměty, které jsem měla zapsané. Ale ještě předtím bych se ráda zmínila o některých zajímavých věcech, co se tento semestr udály.

Třetí semestr na FI MU

26. února 2017 v 21:07 | Krejdom
Další semestr už před nějakou to chvílí začal a je na čase udělat bilance toho předchozího. Při porovnání s prvním rokem se začalo konečně něco pořádně dít a učivo bylo náročnější. Ale přežila jsem to, postupuju dál, takže se můžete těšit i na hodnocení dalších semestrů a předmětů na Fakultě infromatiky Masarykovy univerzity. :)

Obecné postřehy:
 • 50 kreditů je fakt dost.
 • Pokud člověk střídá během dne náročná cvika s kreativními předměty z grafického ateliéru, dá se přežít i den kdy máte do 20:00.
 • Před přednáškou bez přestávky není dobré moc pít. (Platí i na zkoušky.)
 • Někdy je přínosnější jít na oběd než na přednášku.
 • Nazapisovat si C++ bylo velmi moudré rozhodnutí.
 • V průběhu tohoto semetru byla založena stránka Humor na FI!

Alternativní střípky

19. prosince 2016 v 21:33 | Krejdom
minimalismus, tiny houses, off-grid living, recyklace, ekologie, soužití s přírodou, alternativy, unprocessed food, soběstačnost...

Všechny tyhle pojmy mě svým způsobec lákají. Některé již od malička, k jiným jsem se musela postupně proprovat. V tomto článku bych si ráda utřídila věci, které dělám jinak a mají s výše uvedeným něco společného.

Výtvarný plenér 2016

17. srpna 2016 v 19:53 | Krejdom
Slíbila jsem, že se o předmětu VV039 rozepíšu trošku více. Teď mi ale přijde zbytečné něco psát. Tohle si prostě musíte zažít. :) Místo toho se s vámi raději podělím o to, co během toho skvělého letního týdne vzniklo.

Banská Štiavnica 2016


Druhý semestr na FI MU

12. června 2016 v 23:02 | Krejdom
První rok vejšky je za mnou a dlouhé prázdniny přede mnou. :) Proto za temné noci sepisuji rekapitulaci uběhlého semestru. Tentokrát s bohatou fotodokumentací!

Obecné postřehy:
 • Většina přednášek, co má i cvika mi moc nedává a naučím se to na cviku. (Neplatí pro algoritmy. :P)
 • Vyplatí se číst diskuze spolužáků a také ty z minulých let.
 • Naplánovat si rozvrh tak, aby vybral všechny státní svátky roku není zrovna chytrý nápad.
 • Škola jen tři dny v týdnu je skvělá.
 • Na některé zkoušky není třeba se učit.
 • Point na založení SUPO stále platí! :D
 • Pokud vám profesoři naplánují dvě semestrálky za den, dá se to reklamovat, ale i dát.

První semestr na FI MU

13. února 2016 v 22:55 | Krejdom
Když jsem se toto léto připravovala na nástup na vysokou školu, velmi mi pomohly články od starších studentů (odkazy dole), ve kterých popisují, co si zapsali za předměty, jaké to následně bylo, a poskytli mi cenné tipy do začátku studia. Proto jsem se rozhodla vytvořit podobné zhodnocení uplynulého půl roku.

Obecné postřehy:
 • Volná hodina mezi přednáškami nebo cvičeními je na nic (pokud není v době oběda, kde je velmi žádoucí), opravdu se v tom čase učit nebudu, odchytím raději nějakého kamaráda a budu si s ním povídat.
 • Je vážné hloupé dát si tělocvik uprostřed mezi dvě cvičení. Zabíjí to čas, na jídlo není čas, na převlečení/sprchu není čas. Přesuny zabírají mnoho času.
 • Vstávat na osmou je pro mě vražedné. Ale vstávat později se také moc nevyplácí, protože ráno stejně nic neudělám.
 • Mohla bych si už vážně zprovoznit SUPO, protože bez něj na fakultě nic nevytisknu.
 • Studovna na druhém patře v budově A je super.
 • Z boršče v bufetu se člověk v nouzi nají.
 • Nosit notebook na přednášky je zbytečné, není to potřeba, papírové poznámky vedou.
 • Nosit notebook na cvičení je také zbytečné, školní počítače jsou v pohodě, když se člověk naučí přepínat na českou klávesnici.

Inteligence některých tvorů je nesmírná

9. února 2016 v 14:13 | Krejdom
Aneb byla to ironie, utrpení mého já.

Lidé po mně něco chtějí, tak se vypravím na odvážnou výpravu jim dané věci poskytnou. Avšak ukáže se, že spolehlivost studentů gymnázia je pouze 50%. Smutné. Rezignuji na snahu.

Předmět X je nedílnou součástí předmětu Y. Předmět X slouží k tomu, aby předmět Y déle existoval. Je to žádoucí spojit substance předmětu X a Y. Je naprosto nežádoucí schraňovat předměty X a nechat předměty Y bídně hynout. Předměty X jsou samy o sobě k ničemu.

Mezi jedenáctou a jednou hodinou je čas oběda.

Když je něco sterilní, tak se to neumývá.

Pokud se snažíte o pořádek a vytváříte při tom více nepořádku než pořádku, pak je vaše snažení neefektivní a je záhodno změnit strategii nebo s celým snažením přestat.

Pokud si nasadíte masku, nestanete se automaticky tím, koho maska představuje. Činy jsou to, co vás utváří.

"Lehni si do té kaluže, ať po tobě mohu přejít k na čistou zem. Nebo bys snad chtěla také přřejít na čistou část země? Mám si lehnout někdo jiný?"

Také vás deptají věci?

Ze života studentky informatiky

12. prosince 2015 v 20:57 | Krejdom
Už je to nějaký ten pátek, co jsem nastoupila na vejšku a začala studovat informatiku. A to vám povím, není to jen tak. Studium takového tématu v takovém prostředí mezi takovými lidmi vás určitým způsobem poznamená. Nejenže už po dvou pivech (začala jsem trošku pít pivo!) hovořím plynule slovensky, ale jsem i schopna u oběda vést živou konverzaci o assembleru.
Život na kolejích daleko od domova mi nechybí, mám ráda svůj zelený pokoj a zbytek si vynahrazuji u kamarádů. Založili jsme kapelu (bertre s rezervou, samé kytary a nikdo nechce zpívat... teda já jo, ale to se nedá poslouchat) a s ní i tradici vaření (zatím jsme testovali banánové palačinky a bramboráky, které brzy přibydou do sekce Recepty pro vařiče čajů, příště prý budou cestoviny s nivovou omáčknou, když donesu velký hrnec...). Našla jsem si skvělé kamarády a můj vztah nadále trvá.
Po prvním náhodném pohovoru, na který jsem dorazila o půl hodiny později, jsem byla nejspíš přijata. Práce v oboru s platem, o kterém si mohou nechat filozofové v mekáči jen zdát. Uvidíme v lednu.
Přislíbila jsem svoji pomoc v tolika dobrovolných projektech, že už je ani na prstech spočítat skoro nemůžu. A ne všechny jsou informatické. Takže zpátky k informatice.
Studium mě baví, máme hodně matematiky, která mi nepřijde tak těžká, programování, které je taky pohodové, něco teoretického, kde si maluju, pár přednášek, na které vůbec nechodím a Digitální fotografii. :) Za sebou mám již 5 zápočtů, 2 před sebou a pak 5 zkoušek v lednu. Nemyslím si, že je to nezvládnutelné.
Škola je parádní, moderní, krásná, dopravou ne příliš dobře pro mě dostupná. Jídlo v menzách je mňam a občas se stravuju i doma řekla bych, že mnohem zdravěji, než tomu bylo dřív. Banány rulez.

Vejška je prostě můj sen. :)

p. s. Když pochopíte tento obrázek, tak jste na tom nejspíš stejně špatně, jako já. :D
Kresleno během přednášky z programování.

Vysoké Tatry 2015

9. srpna 2015 v 22:17 | Krejdom
Během dovolené v Řecku na Korfu Honzu napadlo, že bych se mohla přiškvařit na jeho rodinnou dovolenou v Tatrách. Znělo to velice lákavě a nakonec nikdo neměl nic proti, a tak jsem týden po návratu ze sluncem rozpáleného Řecka sbalila krosničku a batoh a vyrazila.

cesta na Téryho chatu

Aliante 2015: finále v Litvě

8. července 2015 v 12:34 | Krejdom

S kamarádem Borkem jsme postoupili do mezinárodního finále soutěže Aliante. V prvních dvou kolech šlo především o prověření teoretických znalostí, ve finále, které se odehrálo v Kaunasu v Litvě, nás pak čekaly jak úkoly teoretické, tak praktické - prověření fyzičky. Neméně důležitým bodem bylo sloučení vždy dvou týmů, které pocházeli z různých zemí (Česko, Slovensko, Polsko, Litva, Černá Hora, Gruzie, Kanada, Chorvatsko a Turecko). Celkem se finále účastnilo 14 týmů, z niž jeden nesoutěžně, protože nebyl kompletní.
 
 

Reklama