Šifrovačky

Glofunkt Hakrsex @ TMOU 18

19. prosince 2016 v 22:03 | Krejdom
Plnoletá TMOU, je to tady. Já čekala nějaký pořádný čuňačinky a vono nic. Ale s naším průchodem jsem spokojená. :)

Už procházej TMOU, TMOU, TMOU!
Na cestu svítěj si čelovkou svou.

KVÍK s vykřičníkem @ Krtčí norou 10

5. června 2016 v 20:05 | Krejdom
Tentokrát jsem po dlouhé zimě vyrazila na Krtčí norou s KVÍKem. A tadá! Druhá šifrovačka, ktrou jsem došla dokonce a první šifrovačka, kde jsem se umístila! :))

1 Úvodní řady

Krčí busy nás dovezli do zábavního parku Permonium, kde už jsem jednou byla. Vpustili nás dovnitř, ať hledáme obrázky znázorňující startovní hesla z loňských ročníků a domyslíme si z nich to letošní. Rozběhli jsme se po areálu a já s Tímanem jsme málem zabloudili v bludišti, protože dveře, které se otevíraly čudlíkem naproprvé vypadaly, že se otevírat nehodlají.
Nakonec jsme se ale ven dostali a chvíli před koncem vygoumali i to další heslo.

2 Diagram

Na dalším stanovišti jsme se pohodlně usadili ve stínu pod stromem a vytáhli svačiny (asi pohled na maso, sýr a vejce podvědomě popudil naše chuťové buňky). Po chvíli nám došlo, že se bude jednat o televizní reklamy a část z nás začala bědovat, že se nekoukáme na televizi. Druhá půlka to ale potom louskla, pobalili jsme svačinky a mašírovali dál.

3 Únos

S touto šifrou jsme se schovali do hustého porostu na okraji lesíka. Při prvním pohledu moje kritické oko znechuceně zjistilo, že orgové text natiskli tak, že na konci řádků nechali jednopísmenná slova (i, k, s). Ostatní si povšimli podivného zarovnání a pak už jsme hledali v textu "ikska". Po jejich proděravění a přiložení k mapě nám vyšla velmi hezká poloha dalšího stanoviště, a tak jsme se na ni velmi horlivě vydali, i když se nám to úplně nezdálo.
Po cestě jsem nad tím přemýšlela a navrhla jsem alternativní řešení, že úhel, který vyšel může být velký tak, jako nějaká kóta v okolí. Zastavili jsme se, přeměřili to a Tímanovi došlo správné řešení, tj. moc krásný poměr stran onoho trojúhelníku. Přeplánovali jsme cestu a krásnou krajinou dorazili (úplně z druhého směru) na kótu, kde byla správná poloha stanoviště.

4P Tabulka & 4V Hodiny

Rozdělili jsme tým na dvě půlky a luštili paralelně. Tabulka za chvíli podlehla, ale my chtěli dát Výzvu. Byli jsme na velmi dobré cestě a strávili jsme nad tím dost času. Řešení jsme měli opravdu na dosah, ale nakonec jsme se vydali cestou Pohody s naději v srdcích, že se na Výzvu napojíme hned při další možnosti.

5 UI

Tohle byla velmi haluzová šifra. Při příchodu na stanoviště jsme viděly ostatní týmy, které tu už prý sedí hodinu a půl a báli jsme se, co to bude. Usadili jsme se a na přibližný princip jsme přišli celkem rychle, jen to bude pracené... Já celá nabuzená na brzkou zkoušku z algoritmů jsem prohlásila, že je to orientovaný graf, nasadila jsem si na hlavu šátek, protože svítilo sluníčku a začala jsem z fleku číst z písmenek řešení, v půlce jsem se zarazila, protože jsem nevěděla, kterou možnost vybrat, ale Val mě upozonil na bublinu, která napovídala délku řešení. Dočetla jsem zbytek, všichni koukali a nechápali. Našli jsme cíl v mapě a k překvapení ostatních týmů kolem jsme šli dál, jako by to byla průchodovka.

6 Proužky

U kostela jsme dostali 4×2 proužky, že si můžeme hrát. Já ty svoje poskládala do harmoniky, ale nic jsem v tom neviděla. A protože nás bylo v týmu pět, neodolala jsem, nechala ostatní luštit a šla jsem pléct věneček ze sedmikrásek, co byly všude kolem. Když byl věneček dopletený, dala jsem si ho na hlavu (protože Heňo nechtěl) a vyžádala jsem si zpět svoje skládané proužky. Překládala jsem, překládala a najednou čtu tajenku. Teda první část tajenky. Přeskládala jsem to jinak a postupně dostala další dvě části. Zbývala poslední část a nějak mi to nešlo, ale zbytek týmu opět řekl, co by tam chtěl mít a já to tam fakt našla. :D Šli jsme dál. Zbytek týmu mě prohlásil za autistu.

7 Krtek v hlavní roli

Žena rodící krtky byla fakt děsivá. Jaroslava Ježka jsme ale poznali a pak už jsme se jen smáli při "ježkových očích". Hurá dál!

8P Listonoš & 8V Panáčci

Přišla další možnst vrhnout se na strastipnout cestu Výzvy. Vyluštili jsme Pohodu a Výzva také podlehla, takže jsme se rozhodli to hecnout a jít.

9V Včelařská

Hned první šifra čistě Výzvová nás dost zdrtila. Ze začátku jsem přečetla první mezitajenku a byli jsme celí natěšení, že teď už to půjde hladce. Chyba lávky (lávka byla kousek od nás), trápili jsme se dál. Pak se objevil geniální nápad, že to bude šifrovací mřížka, která se otáčí. Nová naděje se vlila do našich žil a aplikovali jsme tento nápad. Co jsme dostali nás překvapilo a nepotěšilo, stále to nebyla hotová poloha dalšího stanoviště, ale písmenka z počátku abecedy. Začala jsem je marně přetvářet na noty a broukat si melodie, Tíman s Valem se bavili házením šišek do kanálu (nešlo jim to). Po velmi dlouhé době, jsme začali být zoufalí (teda aspoň já). Superšipky ve chvíli trudomyslnosti to na okamžik vylepšily. Pak šifra podlehla a my se konečně hnuli, šťastni, že jsme to nevzdali.

10V Cédéčko

Bude to průchodovka, už jsme se málem vydali špatným směrem z nějakého alternativního řešení, ale pak nás trklo, že kóty jsou všude kolem, a to i ty s výškou CD. ;)

11V Kožec

Na stanoviště jsme dorazili jako první a orgové si nás nadšeně fotili, aby jim to ostatní uvěřili. Heňo vytáhl svoje úžasné pastelky a vybarvovali jsme a googlili jsme a pak jsme ještě dlouho odhadovali, který to bude symbol v mapě. Ohadli jsme správně a když jsme z povzdálí viděli, jak kolem dalšího stanoviště sedí kupa týmů, kteří šli Pohodou, radostně jsme se rozběhli vstříc dalšímu stanovišti s nadějí, že to ještě do cíle stihneme.

12 Tři obrázky

Hlavní myšlenka šifry nás napadá celkem brzy, ale bojujeme s tím, jak vlastně onu akci probíhající na obrázcích pojmenovat. Z časových důvodů využíváme nápovědu a tak si potvrzujeme naše správné doměnky. Pořád to nějak nevychází a tak zagooglíme a hle! Stejček Google ví opravdu vše. Přepočítáváme písmenka a jdeme dál!

13 Kuře může zajet

Začínáme být už poněkud vyčerpaní. Marně se snažíme tvořit přesmyčky. Pak ale začně Tíman perlit a vydáváme se směrem, který tušíme z pár písmen. Po cestě dolušťujeme do přesvědčivé podoby. Na nádraží narážíme na lísteček se vzkazem, že tady to není. Kolem se ale motá spousta týmů, takže se rozdělujeme a po chvíli nacházíme správnou polohu stanoviště, kde získáváme šifru s cílovým heslem. My to fakt možná i stihnem!

14 Kolečka

Kolečka byla na více šifrách, dokonce i CéDéčko je kolečko, ale z důvodu časové tísně otevíráme nápovědu, dolušťujeme a rychle chvátáme nahoru po schodech.

Cílová aktivita

Spálené prsty. Minutové dohadování Vala a Tímana, která odpověď je vlastně správná. Bolící spálené prsty. Šťastné zvolení správné odpovědi. Utěšení bolících spálených prstů pivem a gulášem. :3

tým: KVÍK s vykřičníkem (Dominika, Tíman, Heňo, Val, Kačka)
pořadí: 3. (60)
šifra: Došli jsme do cíle!
vyluštěno/nápověda: 12/2 (doufám, že si to pamatuju dobře)

Dominika, za tým KVÍK s vykřičníkem

Hakrsex @ Palapeli 5

13. dubna 2016 v 23:37 | Krejdom
Náš hvězdný tým ze TMOU jsme museli rozdělit. A ještě ke všemu se zrádný Glofunkt dobrovolně přejmenoval na Lišky ve vaně. Věrná část Hakresxu, ale držela při sobě a vydali jsme se na Palapeli 2016!

Šifrovací úřad - startovní aktivita

Strategicky jsem většinu času prostála ve frontě na informace a ostaní běhali po úřadech. Když už jsem se jednou skoro dostávala na řadu, přiběhli všichni a do ruky mi vrazili všechny potřebné formuláře. A najednou jsme ze startu vybíhali jako první. :)

1. Písmenková

Na prvním stanovišti jsme se jali svačit a podařilo se nám totálně zaseknout. Na krásný princip jsme bohužel nepřišli a tak jsme rozumně celkem brzy zvolili totálku. :/

2. Rubikovka

Těsně před odchodem na šifrovačku jsem bezmyšlenkovitě popadla pytlík, který jsme na Tmou používali na kostku. :)) Ten byl tímto stanovištěm definitivně překřtěn na "Pytlík na kostku". Rubikovkou se nám podařilo párkrát pohnout a ihned získat písmenka, která naváděla k otevření kostky. Počáteční konstalaci jsme si samozřejmě zdokumentovali.

3. Tricassonne

Tato šifra se nám velmi líbila. Skoro jsme ji i vyluštili, dali jsme si s tím opravdu spoustu práce. Nakonec jsme ale na stanovišti jen strávili spoustu času (a snědli hodně jídla), protože bylo velmi pohodlné a vzali další totálku.

4. Čtverečky

Princip šifry jsme objevili brzo. Ale vůbec nás nenapadlo, že se má využít původní konfigurace (leč jsme ji měli dobře zdokumentovanou). Naštěstí jsme moc dlouho neváhali s možností zaběhnout si na nápovědu a vyslali jsme tam statečného Pokyho, který přinesl vše potřebné k doluštění. Také způsob "oabecedování" kostky nám dal pořádně zabrat, protože hrany a vrcholy z matematiky se nás snažili ustavičně zmást. Tato šifra ale nakonec podlehla.

5. Fotky

Doufali jsme, vážně moc, že to bude elegantní a nebudeme k tomu muset vědět jméno všech těch neznámých osob. Nestalo se. Avšak technika nezklamala, fotky jsem vyfotili, nahráli na google a vyhledali, kdo že to teda vlastně je. Nějak moc se to týkalo Ježíše. Tududum. Mysleli jsme, že na další tip tak rychle nepřijdeme, avšak chyba lávky. Tak jsem si tam dalších 10 minut hezky popovídala s Tímanem a ten pak celý zmatený po mně ani to heslo málem nechtěl vědět. :D

6. Zeměpisná

Zeměpisec v týmu. Vymysleli jsme dva různé přístupy a ty paralelně řešili. Náš přístup s Hrankou byl špatný. :(( Chtěly jsme morseovkovat podle toho, do jakého úmoří daná věc patří. Poky s Míšou však správný postup brzy zdolali. :))

7. Jídelní lístek

Zásoby jídla jsme naštěstí měli a špenát z plechovky nás brzy trknul, jak na to. Tohle byla za mě moc pěkná šifra. :))

8. Šermíři

Došli jsme na stanoviště za Béďou. Byla tma a zima. Brailla jsme zkoušeli, ale asi nám to moc nešlo. Krize přišla, čas tlačil. :/

9. Binárka

Těšila jsem se, že to bude zajímavé. Opekla jsem si buřta a pak se kvůli kouři z ohně a tlačícímu času nemohla na víc soustředit. Tak jsme to zas zabalili a spěchali ještě stihnout před zavřením desítku.

10. MHD

Doběhli jsme na stanoviště a při pohledu na to, co vypadalo hodně zdlouhavě jsme si z toho akorát začali dělat srandu. Orgové na místě z nás taky měli srandu. :)) Bylo to takové příjemné zakončení hry.

11. Přepiš

Tu už jsme nestihli. :(

Cílové heslo

Význam razítek jsem samozřejmě jako správný brňák asi na třetím stanovišti odhalila, bohužel do časového limitu jsme se nevešli. Tak jsme si aspoň v cíli pošmákli na dortu, popovídali s přáteli a celí unavení se rozprchli do svých domovů. :))

tým: Hakrsex (Popkorn, Domča, Hranka, Míša)
pořadí: 42. (50)
šifra: 10. (11)
vyluštěno/totálka: 6/4

Dominika, za tým Hakrsex

Glofunkt Hakrsex @ TMOU 17

27. listopadu 2015 v 20:25 | Krejdom
Splnil se mi sen. Šla jsem Tmou. Prošli jsme kvalifikací a dostali se na ostrou hru. Juch! (Jméno týmu vzniklo tradičním způsobem - každý si vymyslete slabiku a nějak to dáme dohromady. Kdo uhádne, která je moje, nezíská zlatého bludišťáka.)

DRON @ iNula 9

10. října 2015 v 8:18 | Krejdom
iNula letos opět nezklamala a již svým místem startu mi dala najevo, že si nebudu celou cestu připadat úplně ztracená. Komu by se nesnilo mít o půl hodiny víc času před hrou, protože vyrazit stačí 10 minut před začátkem hry? Ať žijí šifrovačky začínající blízko mého domova!
Tato potěšující okolnost se ale bohatě vykompenzovala mým zdravotním stavem, který byl katastrofální. Předchozí víkend jsem strávila na KŠMF, kde se poslední noc zjevila střevní viróza, které jsem nebyla ušetřena. Na iNulu jsem tedy vycházela s dvěmi banány, třemi rohlíky a jednou a půl houskou, rozhodnuta držet noční dietu. A to nebyl vůbec dobrý nápad.

KVÍK @ Krutá (zá)krůta

18. června 2015 v 0:54 | Dominika
Splnil se mi sen. Byla jsem přizvána do kamarádova dešifrovacího týmu KVÍK! A nebyla jsem tam jediná "parazitující", společně se mnou se přidala i Evka, další zkušená šifrátorka. Originální jádro týmu tedy tvořil pouze Tíman a Wall. Připadala jsem si děsně nezkušeně, ale snad jsem nakonec nebyla jen břímě navíc.
Denní městská šifrovačka byla pro mě celkem nezvyk, po ránu mi to moc nemyslí. Start na druhém konci Brna také nebyl kvůli brzkému vstávání dvakrát příjemný, ale co už. S chutí do toho. Na startu jsem ORGy uplatila toasty s krůtí šunkou a sama jich taky hned pár zhltla, protože ráno doma na snídani nebyl čas.

BSOD @ Napalmně 2015

29. března 2015 v 0:34 | Krejdom
Hlavně se pořádně naspat dopředu, to byl můj hlavní cíl před letošní Napalmně. Po loňském spaní v sedě s brýlema v rukách, jsem chtěla být náležitě připravena, a tak se mi podařilo v noci ze čtvrtka na pátek naspat celých 9 hodin. Někdy spím třeba jen 5 hodin, takže tohle byl fakt výkon. No a když k tomu přičtu ještě jednu vyučovací hodinu angličtiny, kdy pospávání vyhrálo nad opakováním si diferenciálního a integrálního počtu, tak jsem byla na moji třetí noční šifrovačku náležitě připravena.
 
 

Reklama